Węgorzewo 27 marca 2010r. Święto Wiosny

Na zdjęciu kurki wielkanocne...Sroga zima odpuściła! Wczoraj nagle, po wielu miesiącach mrozu, wiosna w Giżycku: 190 C i słonecznie. W powietrzu zapach rozmarzającego lodu Niegocina, a w Węgorzewie pierwszy tegoroczny jarmark, na który 'Ogniem Malowana' wystawiła do sprzedaży zimowe skarby. Frekwencja dopisała, a zakupione kurki ozdobią wielkanocne stoły. Zainteresowanie garncarstwem nie słabnie.

Share |


Impreza odbyła się zgodnie z planem organizatora:

W programie:
godz. 10.00 Kiermasz rękodzieła i sztuki ludowej
- pokazy warsztatowe rzemiosła tradycyjnego
- wystawa marzanek i gaików (plac przy Muzeum)
godz. 10.30 Otwarcie wystawy wycinanek ze zbiorów Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie
godz. 11.00 XXXIII Przegląd Wielkanocnych Widowisk Obrzędowych (na terenie Parku Etnograficznego nad Węgorapą)
Zespoły zaprezentują w formie widowisk - ?Chodzenie po Allelui?, Misterium Męki Pańskiej, zwyczaje wielkanocne, obrzędy, pieśni, przysłowia.
godz. 12.00 Rozstrzygnięcie konkursu na gaik i marzankę.

Imprezy towarzyszące:

  • "Giżycko i okolice w obiektywie Włodzimierza Puchalskiego? - wystawa fotografii pokazująca Mazury z roku 1947. Wystawa ze zbiorów Towarzystwa Miłośników Twierdzy Boyen w Giżycku.
  • "Ludzie i ludziska" - wystawa rzeźby ze zbiorów własnych.
  • "Imiennicy Węgorzewskich Dębów Katyńskich? - wystawa w ramach 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.
  • Wystawa eksponatów zebranych podczas akcji "Dar dla Muzeum?

Portal Tygodnika Węgorzewskiego relacjonuje:

Anna Styrańczak

Tradycję trzeba podtrzymywać - powiedziały "Orzyszanki", które w węgorzewskim Święcie Wiosny biorą udział od zawsze. Obok nich na scenie Muzeum Kultury Ludowej (organizator imprezy wspierany przez towarzystwo "Ojcowizna") wystąpili: węgorzewskie "Zaciszuki", "Rominczanie" z Dubeninek z pięknym pokazem obrzędu topienia Marzanny (na zdjęciu), a także zespół "Jarzębina" ze Stradun i "Zielona Dąbrowa" z Nowej Wsi Ełckiej.
Deszcz nie przeszkodził węgorzewianom tłumnie przyjść do parku etnograficznego, gdzie w ramach Święta Wiosny jak zawsze urządzono kiermasz. Były pachnące wędliny, wiklinowe kosze, swojski chleb, pierniki, woskowe świece, palmy, pisanki i świąteczne kartki. W muzeum otwarto wystawę misternych ludowych wycinanek. Kto nie zajrzał, niech żałuje.

{youtube}LmIioAQUVKU{/youtube}