Wedgwood idzie pod młotek

PAP 05.01.2009 11:14

Brytyjsko-irlandzki producent artystycznych wyrobów ceramicznych i zestawów z porcelany, działający nieprzerwanie od ponad 250 lat - Waterford Wedgwood ogłosił w poniedziałek, że zarząd brytyjskim oddziałem spółki przejmie syndyk masy upadłościowej.

Wcześniej irlandzki oddział wyznaczył firmę audytorską Deloitte na administratora masy upadłościowej większości irlandzkich operacji Wedgwooda, a obrót akcjami spółki notowanymi na giełdzie w Dublinie został zawieszony.

Waterford Wedgwood znany jest m.in. z kryształów Waterford, zastawy stołowej, zwłaszcza Royal Doulton i wyrobów artystycznych z ceramiki. Jego produkty były ozdobą domów brytyjskiej klasy średniej.

Siedzibą firmy jest obecnie Waterford w Republice Irlandii, gdzie pracuje ok. 800 osób. W Anglii zakłady produkcyjne firmy, zatrudniające 600 osób, ulokowane są w Barlaston w pobliżu Stoke- on-Trent (Staffordshire). 19 sklepów firmowych Wedgwooda zatrudnia 170 osób, dalsze 60 pracuje w centrali w Londynie. Firma straciła płynność finansową w ostatnich miesiącach; potencjalni nabywcy, w tym prywatna grupa kapitałowa z USA, nie zdecydowali się na jej kupno, a banki odcięły linię kredytową. Firma usiłowała się ratować m.in. poprzez zmniejszenie zatrudnienia, przeniesienie części produkcji do Indonezji, wprowadzenie nowych, nowoczesnych zestawów. Nie mogła jednak sfinansować kosztów restrukturyzacji.

W ostatnim roku obrachunkowym, do końca kwietnia ub.r., jej strata brutto wyniosła ok. 230 mln funtów. Ostatecznie Wedgwooda pogrążył krach finansowy z jesieni ub.r., którego wynikiem był spadek popytu na produkty tej firmy.

Pod koniec 2008 roku upadł również inny, znany w świecie brytyjski producent ceramiki - Royal Worcester & Spode, dostarczający swoje produkty na dwór królewski.

Po Wedgwood pozostanie muzeum w Barlaston, wybudowane nakładem 10,5 mln funtów, w którym zgromadzono eksponaty ilustrujące 250 lat historii firmy, której założycielem był Josiah Wedgwood (1730- 95) - projektant, przemysłowiec i orędownik społecznych reform.