Lublin. Letnia Szkoła Ceramiki Ludowej

Agnieszka Wojciechowska

kura, co złote jaja znosi!W ramach Jarmarku Jagiellońskiego w dniach od 11 do 15 sierpnia odbyły się warsztaty ceramiki skierowane do studentów kierunków artystycznych i uczniów szkół plastycznych, a także animatorów i instruktorów z całej Polski. Podczas warsztatów 'Ogniem Malowana' zaprezentowała techniki z Mazur.

 

 

 

Warsztaty były prowadzone przez twórców ludowych z najważniejszych ośrodków ceramicznych w Polsce i na Ukrainie (ceramika bolimowska, redocińska, huculska) i obejmowały następujące obszary tematyczne:

  • ceramikę siwą, tzw. siwaki - naczynia glinianie, które podczas wypalania nabierają ciemnego, srebrzystego zabarwienia.
  • ceramikę nieglazurowaną, tzw. zgrzebną i glazurowaną szkliwem bezbarwnym lub kolorowym, której tradycje sięgają średniowiecza.
  • półmajolikę, mezzamajolikę i półfajans ? wyroby wykonane ze zwykłej gliny, pokrywane białą polewą i przejrzystym szkliwem oraz dekorowane, a następnie wypalane.
  • ceramikę huculską - wykonaną z czerwonej gliny, zdobioną rylcem i polichromowaną szkliwem barwy jasno-zielonej i ciemno-błękitnej oraz glinką żółtą i brunatną.

Wśród prowadzących byli także mistrzowie ceramiki ludowej jak Piotr Skiba, Paweł Aftewicz i Dorota Konopczyńska - Aftewicz, Jarosław Rodak, czy Adam Żelazko. Gościnnie, obok twórców z Polski, warsztaty poprowadziła również mistrzyni ceramiki huculskiej z Ukrainy - Pani Walentyna Dżuraniuk.

Celem Letniej Szkoły Ceramiki ludowej jest zachowanie i przekaz tradycji wyrobu i zdobienia ceramiki ludowej. Potrzeba ochrony i przekazu tradycji wyrobu i zdobienia polskiej ceramiki ludowej jest tym pilniejsza, iż na przestrzeni ostatnich 50 lat z kilkuset ośrodków ceramicznych w kraju ostało się tylko kilkadziesiąt, a na początku naszego stulecia ich liczba skurczyła się jeszcze bardziej. Przekazywane z pokolenia na pokolenie rodzinne tradycje wyrobu ceramiki zanikają wraz z odchodzeniem starszego pokolenia i są niechętnie kultywowane przez młodych. Dlatego też niezwykle istotnym jest wypracowanie alternatywnego sposobu przekazywania ginących tradycji poszczególnych ośrodków ceramicznych.

Fotogaleria:

więcej informacji: Organizator - Warsztaty Kultury - Filia Centrum Kultury w Lublinie