Węgorzewo. XXXIII Międzynarodowy Jarmark Folkloru.

Ogniem Malowana z Giżycka (PL) i Gandas z Mariampola (LT)Od piątku do niedzieli (30.07 - 1.08.2010) Pracownia Ceramiki 'Ogniem Malowana' prezentowała swoje wyroby ceramiczne podczas Jarmarku Folkloru w Węgorzewie! A jarmark zgodnie z zapowiedziami organizatorów był bardzo interesujący.

Organizowany już po raz 33. Międzynarodowy Jarmark Folkloru był największym i najbardziej atrakcyjnym spotkaniem z autentyczną kulturą i sztuką ludową w Polsce północno - wschodniej. Można było na nim podziwiać sztukę ludową i tradycyjne rzemiosło wiejskie z Polski, Białorusi, Rosji, Litwy, Łotwy i Ukrainy. Swój kunszt śpiewaczy, taneczny, muzyczny zaprezentowali wykonawcy z Polski oraz państw ościennych. Podczas imprezy odbywały się pokazy rzemiosł tradycyjnych.

Podczas imprezy odbyły się pokazy rzemiosł tradycyjnych: kowalstwa m.in. kucia podków, rzeźby w drewnie i w glinie, tkania na krosnach, przędzenia na kołowrotku, wyrobu świec z wosku pszczelego, toczenia na kole garncarskim, plecionkarstwa ze słomy i wikliny, obróbki bursztynu, wykonywania wycinanek z papieru, malowania pisanek oraz wyrobu koronki klockowej, frywolitkowej i szydełkowej.

Jak w roku ubiegłym swój kunszt śpiewaczy, taneczny, muzyczny zaprezentowali wykonawcy z Polski oraz państw ościennych. Wyróżniające się zespoły z województwa warmińsko-mazurskiego uzyskają promocję na Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą w roku 2011. Po raz dwunasty zostały przyznane honorowe nagrody Jarmarku ?Złote Jelonki? ? za szczególną troskę w pielęgnowaniu rodzimej tradycji.

>> Organizatorami byli Towarzystwo Ratowania Dziedzictwa Kulturowego Kresów Dawnych i Obecnych "Ojcowizna" oraz Muzeum Kultury Ludowej.

Share |

Fotogaleria